Centrum pro regionální rozvoj
České republiky

Ministerstvo pro místní rozvoj ČR

  • Česky
  • Englishzpět

Obnova hospitálu Kuks spolufinancovaná z programu IOP získala Grand Prix prestižního ocenění Europa Nostra

Platnost od - do:
Kategorie:


16.5.2017 - 31.12.2017
Centrum pro regionální rozvoj České republiky
IROP - Integrovaný regionální operační program
Programové období 2014-2020

Obnova barokního hospitálu Kuks obdržel ve finském Turku Grand Prix ocenění Europa Nostra. Projekt "Kuks - obnova barovního areálu", který částkou 374 milionů korun podpořil Integrovaný operační program (IOP), je mezi sedmi letošními držiteli "památkářských Oscarů". Zástupci Evropské komise a sdružení Europa Nostra je vybrali z více než dvou stovek zaslaných projektů.oj: http://www.denik.cz/ostatni_kultura/obnova-kuksu-ceske-republice-prinesla-cenu-grand-prix-20170516.html Prestižní památkářské ocenění získal poprvé v historii český projekt. roj: http://www.denik.cz/ostatni_kultura/obnova-kuksu-ceske-republice-prinesla-cenu-grand-prix-20170516.htmlGratulujeme!

Prohlédněte si medailonek Kuksu na stránkách Europa Nostra.
 
Národní kulturní památka Hospital Kuks je součástí unikátního barokního komplexu v údolí horního Labe, který je dílem významného mecenáše Františka Antonína Šporka (1662-1738). Představuje výjimečný doklad barokní charitativnosti a péče o potřebné. Díky své výzdobě a určení patří kukský hospital mezi nejvýznamnější barokní památky ve střední Evropě.

Projekt Kuks - Granátové jablko byl zaměřen na obnovu barokního areálu bývalého zaopatřovacího ústavu s nemocnicí milosrdných bratří a nalezení jeho nové role v podobě edukačního centra, které odpovídá potřebám 21. století. Po provedení vzorové stavební obnovy areálu, který se před zahájením projektu nacházel v nevyhovujícím stavebně technickém stavu, zde jsou realizovány aktivity zaměřené na laickou i odbornou veřejnost.

Projekt vytvořil podmínky pro edukační programy využívající nové přístupy (zážitková pedagogika, kombinace výuky v interiérech a exteriérech, reprezentovaných zejména obnovenou bylinkovou zahradou milosrdných bratří) i moderní technologie cílené na organizované skupiny (ZŠ, SŠ, zájmová sdružení či spolky) i jednotlivce z řad široké veřejnosti v oblastech farmacie, historie, památkové péče či ochrany přírody. K dispozici jsou rovněž studijní a badatelské prostory v podobě historické knihovny bývalých správců hospitalu. Ve své náplni projekt přísně respektuje výjimečnost barokní památky a její původní charitativně-duchovní určení.

Více k aktuálnímu ocenění projektu zde.

Poslední aktualizace: 16.5.2017