Centrum pro regionální rozvoj
České republiky

Ministerstvo pro místní rozvoj ČR

  • Česky
  • Englishzpět

IROP pomáhá ke zefektivnění prevence a léčby onkologických onemocnění u žen

Platnost od - do:
Kategorie:


4.2.2019 - 4.6.2019
Centrum pro regionální rozvoj České republiky
IROP - Integrovaný regionální operační program
Programové období 2014-2020

Na dnešní den připadá Světový den boje proti rakovině - World Cancer Day. Tento významný den je iniciativou nevládní organizace Union for International Cancer Control a jejich partnerských organizací, kterých je po celém světě více než 800. Cílem světového dne boje proti rakovině je zvýšit všeobecné povědomí o této zákeřné nemoci. IROP na zkvalitnění a zefektivnění léčby nádorových onemocnění rozdělil téměř 830 milionů korun.

Díky financím z IROP dojde ke zlepšení a zefektivnění prevence a léčby onkologických onemocnění u žen. Mezi takováto onemocnění patří například rakovina prsu, která je nejčastější příčinou úmrtí na nádorové onemocnění u žen v ČR. Mezi další onemocnění patří nádory vaječníků, dělohy nebo děložního čípku.

IROP rozdělil celkem 828,9 mil. Kč mezi 17 center vysoce specializované onkogynekologické péče po celé České republice. Tyto peníze umožní pořídit nejmodernější přístrojové vybavení a technologie. Již v minulosti se totiž potvrdilo, že lidé s rakovinou mají mnohem lepší prognózu léčby, pokud jsou léčeni ve specializovaném centru, kde mají největší zkušenosti s léčbou, v tomto případě, onkogynekologických diagnóz.

Finanční prostředky byly rozděleny v rámci výzvy s názvem "Vysoce specializovaná péče v oblastech onkogynekologie a perinatologie", kde kromě onkongynekologických center bylo rovněž podpořeno 12 center vysoce specializované intenzivní péče v perinatologii celkem za 692,8 mil. Kč. Lékařský obor perinatologie se zabývá péčí o těhotnou ženu, plod a novorozence do 1 měsíce od narození a řeší specifické problémy spojené s předčasným porodem a nízkou porodní váhou.

Poslední aktualizace: 4.2.2019