Centrum pro regionální rozvoj
České republiky

Ministerstvo pro místní rozvoj ČR

  • Česky
  • Englishzpět

Unikátní kostel a impozantní klášter - nový díl Výleťáku pozve do broumovského výběžku

Platnost od - do:
Kategorie:


3.6.2019 - 30.11.2019
Centrum pro regionální rozvoj České republiky
IROP - Integrovaný regionální operační program
Programové období 2014-2020

Další díl pořadu Výleťák, na kterém Centrum pro regionální rozvoj spolupracuje s Televizí Seznam, vás pozve do Broumova. Návštěvníci tu najdou opravený klášter (dílo slavných stavitelů Kryštofa a Kiliána Ignáce Dientzenhoferových) nebo soubor unikátních kostelů. Do toho nejsnadněji dostupného - kostela Panny Marie - se nový tým Výleťáku podíval. Obě stavby získaly dotaci z evropských fondů. Celý díl sledujte zde.

Kostel Panny Marie najdete na broumovském hřbitově a je přístupný od června od září. Je výjimečný nejen svým stářím (současná podoba je ze 14. století), ale i technikou stavby. V celém kostele totiž nenajdete jediný hřebík! Celá trámová konstrukce lodi a kněžiště, stropu a krovů představuje dokonalé tesařské dílo, které přečkalo dlouhá staletí.

 

   

V kostelíku se můžete pokochat unikátní vnitřní výzdobou; nezapomeňte si ale projít i ochoz s devíti dřevěnými deskami, originální kronikou města. Dá se z nich třeba vyčíst, že v roce 1542 potrápily broumovské obyvatele velké nálety kobylek. Na ochozu kostela si můžete prohlédnout i celou řadu renesančních a empírových náhrobních kamenů z dříve zrušených hrobů.

Kvůli dřevěné konstrukci kostelu hrozilo nebezpečí požáru. Na jeho ochranu přispěl Integrovaný regionální operační program (IROP): díky dotaci byla v kostelíku vyměněna elektroinstalace; stavbu také chrání nové hromosvody a další bezpečnostní prvky.

V Broumově stojí za návštěvu i místní barokní klášter. Ten před několika lety prošel rekonstrukcí spolufinancovanou z evropských fondů, díky kterým získala nový kabát část budovy a celá zahrada. Dotace pro obě památky schvalovalo a dozorovalo Centrum pro regionální rozvoj České republiky (Centrum).

 

(autorem fotografií kláštera v Broumově je Jan Flieger)

Poslední aktualizace: 3.6.2019