Centrum pro regionální rozvoj
České republiky

Ministerstvo pro místní rozvoj ČR

  • Česky
  • Englishzpět

Pět obcí spojených stezkou postavenou na bývalé železnici: zveme na návštěvu Železné cyklotrasy

Platnost od - do:
Kategorie:


13.6.2019 - 31.10.2019
Centrum pro regionální rozvoj České republiky
EÚS - Evropská územní spolupráce
Programové období 2014-2020

Ode dneška se na Televizi Seznam můžete podívat na díl pořadu Výleťák věnovaný projektu Železná cyklotrasa. Ta vznikla v česko-polském pohraničí z iniciativy pěti obcí, které se rozhodly problém (nevyužité železniční tratě) přeměnit na turistickou atrakci, poslouží místním i návštěvníkům. Na trase dlouhé více než čtyřicet kilometrů najdou krásné dřevěné kostely, zámky, parky i přírodní zajímavosti. Nový díl sledujte zde.

Železná cyklotrasa spojuje Godów, Jastrzębie-Zdrój, Zebrzydowice, Petrovice u Karviné a Karvinou. Nevyužívané a uzavírané železniční tratě byly přímo v jejich samosprávě; obce se proto rozhodly využít dřímající potenciál historie železnic i místních zajímavostí. Vznikla tak jedinečná přeshraniční turistická atrakce, na jejíž výstavbu partnerské obce získaly i dotaci z programu Interreg V-A Česká republika - Polsko. Ta pokryla 85 % nákladů ve výši 1 321 792,29 eur.

Ještě před ukončením první etapy se partnerům podařilo vyjednat finanční prostředky na další etapu. Projekt "Na kole po Železné cyklotrase" získal finanční prostředky ve výši 2 935 122,25 eur (85% kvalifikovaných nákladů) z programu Interreg V-A Česká republika - Polsko 2014-2020.

Brožura popisující zajímavosti nacházející se na trase je ke stažení zde.


(Fotografie kostela v polských Kaczycích je dílem autora DTG a je použita v rámci licence stránek Wikipedia GNU Free Documentation Licence, původní stránka zde.)

Poslední aktualizace: 13.6.2019