Centrum pro regionální rozvoj
České republiky

Ministerstvo pro místní rozvoj ČR

  • Česky
  • Englishzpět

Navštivte zámek Vimperk a podívejte se, jak se mu vrací zašlá sláva

Platnost od - do:
Kategorie:


28.6.2019 - 30.11.2019
Centrum pro regionální rozvoj České republiky
IROP - Integrovaný regionální operační program
Programové období 2014-2020

Dlouhodobá zanedbaná údržba dovedla zámek Vimperk ke skoro havarijnímu stavu. Nyní ho díky dotaci z Integrovaného regionálního operačního programu čeká návrat zašlé slávy. Už zběžný náhled do jeho historie ukazuje, že je na co vzpomínat: založení králem Přemyslem Otakarem II., ochrana města Vimperka nebo vlastnictví mocných Rožmberků a Schwarzenbergů. I to připomene nejnovější díl pořadu Výleťák, který můžete sledovat zde.

Navzdory probíhajícím stavebním pracem můžete zámek navštívit - opravuje se totiž pouze jedna jeho část. Běžně můžete s průvodcem projít tzv. Dolní zámek, ve kterém je k vidění unikátní výzdoba jihovýchodního křídla a zahrada. Znalci určitě ocení prvky na oknech, kusy starých výmaleb nebo stropů. I přes tyto zajímavé prvky je na zámku vidět, co s památkou udělá zanedbání a necitlivé úpravy (Národní památkový ústav převzal objekt až v roce 2015). Po opravě tzv. Horního zámku vznikne nová prohlídková trasa, muzejní expozice a technické zázemí. Díky podpoře z evropských fondů tak bude zachráněna další kulturní památka.
Tým Výleťáku návštěvu zámku doporučuje spojit s prohlídkou samotného starobylého města Vimperk a případně s nejvýše položenou železniční zastávku v Česku v Kubově Huti.

Poslední aktualizace: 1.7.2019