Centrum pro regionální rozvoj
České republiky

Ministerstvo pro místní rozvoj ČR

  • Česky
  • Englishzpět

Ve Slatiňanech obnoví díky IROP šlechtickou školu v přírodě. Přijďte se podívat už příští sezónu

Platnost od - do:
Kategorie:


25.7.2019 - 30.11.2019
Centrum pro regionální rozvoj České republiky
IROP - Integrovaný regionální operační program
Programové období 2014-2020

Zámek Slatiňany byl v době své největší slávy milovaným sídlem rodiny knížat z Auerpergu, jedné z nejstarších, nejurozenějších a nejbohatších rodin v habsburské monarchii. Jako mnoho jiných zámků ho ale v druhé polovině 20. století čekal úpadek. V posledních letech se ale zámek postupně vrací do své původní podoby - v roce 2018 tu i díky dotaci z Integrovaného regionálního operačního programu (IROP) začaly rozsáhlé stavební práce. Ty dají nový kabát nejen zámku, ale i přilehlé šestnáctihektarové zahradě, kam se vrátí i funkční šlechtická škola v přírodě - miniatura statku, ve které se šlechtické děti učily hodnotě lidské práce pomocí hospodaření, péče o zvířata nebo pěstování zeleniny. Nejen tomuto tématu se věnuje nový díl pořadu Výleťák, který můžete sledovat zde.

Image may contain: sky, house, tree and outdoorImage may contain: 1 person, sky, tree and outdoor


Zámek v nové podobě se návštěvníkům ukáže už v příští sezóně, podívat se do něj ale lze i nyní. Zajímavé na něm je, že primárně sloužil jako rodinné sídlo Auespergů - vlastně rodinný dům s několika desítkami místností. I díky této funkci kdysi na zámku vznikla zmiňovaná šlechtická škola, která dlouho nebyla návštěvníkům (hlavně těm dětským) přístupná. Nyní je ale už skoro dokončena její obnova, které napomohly i dopisy malé princezny Charlotty. Ta odsud psala dopisy svému otci, knížeti Josefovi, ve kterých popisovala, jak se o hospodářství stará. 

Vedle šlechtické školy se návštěvníci mohou v zahradě těšit na nové altány, nové cesty a upravený zámecký rybník. V rámci projektu se také upravuje fasáda zámku nebo vzniká moderní bezbariérové návštěvnické centrum.

Projekt "Slatiňany - Šlechtická škola v přírodě" získal z IROP dotaci 92 milionů korun.

Poslední aktualizace: 6.8.2019