Centrum pro regionální rozvoj
České republiky

Ministerstvo pro místní rozvoj ČR

  • Česky
  • Englishzpět

Příprava nového balíčku mobility

Platnost od - do:
Kategorie:
17.7.2017 - 1.10.2017
EEN - Enterprise Europe Network

Dne 31. 5. 2017 představila Evropská komise návrh nového balíčku mobility, který doporučuje řadu změn v oblasti silniční dopravy. Balíček měl být odpovědí na zavedení povinné minimální mzdy pro řidiče v nákladní automobilové a autobusové dopravě v Německu, Francii a Rakousku.

V návrhu je např. zakotvena povinnost platit vyslaným zaměstnancům ? řidičům ? minimální mzdu platnou v zemi, kde se pohybují déle než 3 dny v měsíci (den v tomto případě znamená pobyt delší než 6 hodin). Zcela zakázán má být také výkon týdenního odpočinku v kabině vozidla.

Návrh balíčku mobility byl ze strany českých a moravských dopravců podroben zdrcující kritice. Např. Vladimír Starosta, prezident ČESMAD BOHEMIA, prohlásil: "Ať už se jedná o povinnost vyplácet vyslaným pracovníkům minimální mzdu státu, ve kterém se pohybují, nebo povinnost trávit čas odpočinku mimo kabinu kamionu, obávám se, že pro řadu firem budou nová pravidla likvidační." Dle prezidenta Svazu průmyslu a dopravy ČR Jaroslava Hanáka je "uvažovaný limit nepřijatelný a povede k dalšímu omezování volného pohybu v rámci vnitřního trhu a diskriminaci zahraničních řidičů."

Balíček návrhů bude nyní projednáván v Evropském parlamentu.

Více informací poskytne RNDr. Jitka Ryšavá, jitka.rysava(at)crr.cz, tel.: 225 855 315

Poslední aktualizace: 18.7.2017