Centrum pro regionální rozvoj
České republiky

Ministerstvo pro místní rozvoj ČR

  • Česky
  • EnglishTisková zpráva

MBM FOR ARCH 2016

Již čtvrtý ročník mezinárodních obchodních jednání Matchmaking FOR ARCH se uskutečnil při stavebním veletrhu FOR ARCH se na výstavišti PVA Expo Praha v Letňanech dne 22. září 2016. Letošní účast byla rekordní, celkem se přihlásilo 121 firem z 12 zemí!

Akci uspořádali členové sítě Enterprise Europe Network (EEN) - Centrum pro regionální rozvoj České republiky a Handwerkskammer Dresden za spolupráce dalších partnerů ze sítě EEN a dalších institucí a partnerů. Samozřejmě by se tak velká akce nemohla uskutečnit bez zázemí, které pro akci poskytl v rámci veletrhu FOR ARCH jeho hlavní organizátor, výstavní společnost ABF a.s. Akce byla zdarma, přihlášení účastníci si mohli prohlédnout i veletrh.

Matchmaking - cílená obchodní jednání - jsou mezi podnikateli velmi oblíbená: jedná se o předem dohodnuté obchodní schůzky jak vystavovatelů, tak návštěvníků, pro které si firmy vybírají své partnery na základě kooperačních profilů zveřejněných v katalogu účastníků. Vzhledem k tomu, že tato jednání se zpravidla konají při veletrzích, podnikatelé tak efektivněji využijí čas zde strávený.

Akce při FOR ARCHu 2016 se zúčastnilo 64 českých a 57 zahraničních firem, z toho 20 německých, 13 slovinských, 13 polských a dále společnosti italské, španělské, letos poprvé i ze zámoří ? z Indonésie, Koreje a USA. Během jednoho dne se uskutečnilo 258 schůzek.

Na místě bylo možné využít konzultace o evropském programu Horizont 2020 či o problematice vysílání pracovníků a přeshraničního poskytování služeb ve stavebnictví. Odpolední program zahrnul kromě schůzek i prohlídku veletrhu s doprovodem, což přivítali zejména zahraniční účastníci.

Na akci se sešly firmy ze stavebních a přidružených oborů, tedy veškeré stavební činnosti, výroba oken a dveří, elektromontáže a automatizace pro průmysl a domácnosti, personální agentury, IT, poradenské a další firmy nabízející novinky v oblasti stavebních inovací. Mezi českými účastníky byly jak malé a střední podniky, tak i drobní živnostníci. Schůzky byly zajímavé i proto, že zejména němečtí účastníci zde hledali především nové subdodavatele stavebních prací i výrobků na německý trh.

Zajímavý účastník přiletěl např. z USA - americká firma poptávající výrobce dřevěných pergol pro své klienty v Evropě. Během jednoho dne uskutečnil 8 jednání převážně s českými firmami. Po skončení byl velmi spokojen, neboť akce splnila plně jeho očekávání: jednak zmapovat český trh s výrobci pergol, ale i přímo navázat první kontakty s českými výrobci a dodavateli.

Všichni účastníci ocenili opět perfektní organizaci a zázemí veletrhu FOR ARCH, ale i servis poskytovaný pracovnicemi EEN před akcí i během jednání, například i zajištěné tlumočení zahraničních schůzek. Z dotazníkového šetření provedeného ihned po skončení akce vyplývá, že téměř 30 jednání vyústilo ihned na místě k domluvení vzájemné spolupráce, jak mezinárodní tak i mezi českými účastníky navzájem. I ti, kteří přijeli na takovéto jednání poprvé a s obavami, co je čeká, hodnotili obchodní schůzky velmi pozitivně a hovořili o smysluplnosti pořádání takovýchto setkání firem.

Více informací o Matchmaking FOR ARCH 2016 naleznete na webové stránce:
http://forarch2016.talkb2b.net/
Mezinárodní obchodní jednání nejen ve stavebních oborech bude síť EEN pořádat i v roce 2017, pro podrobnější informace sledujte Kalendář akcí