Více míst v mateřských školách pomohou vytvořit 6. a 7. výzva IROP

26. 8. 2022

Lidé žijící s malými dětmi ve správních obvodech Železného Brodu, Bohumína, Kostelce nad Orlicí, Turnova či Vizovic, si mohou oddechnout. Právě v těchto místech je nedostatek míst ve školkách a nově vyhlášené výzvy IROP č. 6 a 7 na to reagují. Jejich cíle jsou však ještě širší.

Foto: MŠ Sedlejov
Foto: MŠ Sedlejov

Peníze se v rámci IROP najdou i pro zlepšení podmínek v mateřských školách tam, kde jsou dle zjištění krajských hygienických stanic nedostatky. Z Evropského fondu pro regionální rozvoj prostřednictvím Integrovaného operačního programu, který administruje Centrum pro regionální rozvoj České republiky, čeká na podporu mateřských škol přes 1,9 mld. Kč v právě vyhlášených výzvách číslo 6 a 7.

Žádat mohou prakticky všichni provozovatelé mateřských škol, obce, kraje, organizace jimi zřizované a další subjekty. Na podání žádosti máte čas do 26. září 2022, kdy končí jejich příjem.

Jak na to? Mrkněte na úspěšné projekty

Inspirace v oblasti předškolního vzdělávání není třeba hledat dlouho. Spousta zajímavých projektů vznikla v rámci předchozího programového období, opět díky penězům z IROP.

Například v obci Sedlejov chyběla školka úplně. Počet obyvatel přitom rostl. Vedení obce nelenilo a zažádalo si o peníze právě z IROP. Výsledek? Nová školka, evropská dotace dosáhla výše 14,2 mil. Kč. A 25 dětí ze Sedlejova nemusí rodiče vozit do sousedních obcí, případně s nimi zůstávat doma.

Podobné problémy se povedlo vyřešit v Ploskovicích na Litoměřicku, ve Stříbře, Březové-Olešku, ale také v Jihlavě, Nové Rudě a Liberci. Na všechny příklady se můžete podívat na našem webu Regiony nás baví, kde ukazujeme, jak evropské peníze podporují naše regiony.

A pokud ještě nevíte, ptejte se právě u nás

Své projektové žádosti můžete podávat již nyní a v případě nejasností jsme tu vždy pro vás. Naším společným cílem je zvyšovat kvalitu života v regionech a předškolní vzdělávání je toho nesmírně důležitou součástí. A pokud se právě i vy chystáte žádat o finanční podporu pro mateřskou školku, nenechte si ujít chystané semináře, kde vám odborníci z Centra sdělí vše potřebné k těmto výzvám a předají vám spoustu cenných rad.

Zajímá vás podrobněji i jiná oblast podpory IROP mimo vzdělávání? Pomůžeme vám. Chystáme totiž rozsáhlou sérii seminářů pro žadatele z IROP po celém Česku. Sledujte náš kalendář akcí a zúčastněte se události přímo ve svém regionu.

Podávali jste žádost v IROP 2014–2020 a nevíte, co je v současném programovém období nového? Připravili jsme pro vás souhrn všech změn v IROP 2021–2027.

Dotazy k výzvám a přípravě projektových žádostí je možné podávat také přes konzultační servis IROP.

Konzultační servis