Bezpečná a zdravá práce v digitálním věku

17. 5. 2023

Evropská agentura pro bezpečnost a ochranu zdraví při práci (European Union Information Agency for Occupational Safety and Health – EU-OSHA) vyhlásila v rámci programu ZDRAVÉ PRACOVIŠTĚ novou kampaň pro období 2023 – 2025: Bezpečná a zdravá práce v digitálním věku.

Téma vychází jednak z pokračujícího trendu vyššího počtu zaměstnanců pracujících on-line na dálku, ale hlavně reaguje na rychlé změny, které přináší rozvoj digitálních technologií v pracovním prostředí. Nástup moderních technologií, umělé inteligence, využití algoritmů či digitálních pracovních platforem v procesu řízení, využívání kolaborativní robotiky a dalších inovačních metod, to vše přináší jak nesporné výhody, tak i řadu otázek i výzev pro pracovníky i pro zaměstnavatele.

Téma Bezpečná a zdravá práce v digitálním věku zahrnuje pět oblastí:

  • Práce prostřednictvím digitálních platforem
  • Pokročilá robotika a umělá inteligence
  • Práce na dálku
  • Chytré digitální systémy
  • Řízení pracovníků pomocí umělé inteligence

Nově připravovaná kampaň agentury EU-OSHA si klade za cíl zvýšit povědomí o souvislostech mezi digitalizací a bezpečností práce z různých pohledů. Digitální technologie mění pracovní procesy, podoby pracoviště i vztahy mezi lidmi. Například pokročilá robotika a využívání umělé inteligence ve výrobních procesech přispívá k eliminaci práce zaměstnanců v rizikovém či jinak nebezpečném prostředí či usnadňuje práci s těžkými břemeny. Robotické systémy nahrazují mechanickou a jednotvárně se opakující pracovní činnost. Uspoření pracovníci mohou být využiti na jiných produktivnějších pozicích. I v tomto případě existuje řada problémů v oblasti BOZP, které vyplývají z nutnosti nastolit jasná pravidla vzájemné „komunikace“ mezi těmito systémy a pracovníky. Je třeba vytvořit postupy pro případy nenadálých konfliktních situací. Od samého začátku je nezbytná důkladná odborná příprava pracovníků, podpora dalšího vzdělávání a zejména otevřená komunikace v rámci firmy, aby se předešlo případným psychosociálním a organizačním problémům.

Navíc zavádění umělé inteligence a digitálních technologií do procesu řízení pracovníků souvisí se získáváním a využíváním údajů o chování pracovníků. Jejich vyhodnocením jsou nastolovány řídící procesy ve firmách. I zde je nezbytná informovanost, interní diskuse, a především zavádění těchto technologií transparentním způsobem. Využívání umělé inteligence a algoritmů, tlak na vyšší výkonnost pracovníků, to vše může zvyšovat stresové a psychosociální rizikové faktory u zaměstnanců.

Rovněž využívání chytrých digitálních systémů jako jsou různé mobilní aplikace, monitorovací kamery nebo drony, chytré brýle a chytré ochranné prostředky, to vše jednoznačně pomáhá ke zvýšení bezpečnosti pracovníků (například chytré aplikace k monitorování únavy či stresu), na druhou stranu existují obavy například v souvislosti s ochranou soukromí i osobních údajů, hovoří se až o profesionální izolaci zaměstnanců.

EU-OSHA pro následující tříleté období záměrně zvolila toto úplně nové téma, které odpovídá požadavkům doby. Trend digitalizace je plně podporován Evropskou komisí a moderní evropské firmy jdou jednoznačně tímto směrem. Je to však téma složité, v podnicích může docházet k nedorozuměním či dokonce ke konfliktům a z hlediska BOZP může být pro zaměstnance i velmi citlivé. Očekává se veřejná diskuse, EU-OSHA chce nabídnout spolupráci i Evropskému centru pro digitální inovace (European Digital Innovation Hubs) – EDIH.

Oficiální zahájení kampaně Bezpečná a zdravá práce v digitálním věku je naplánováno na červen 2023. V České republice se letos uskuteční několik seminářů o BOZP v digitálním věku. EEN při Centru je dlouhodobě zapojeno do činnosti Agentury formou EEN EU-OSHA Ambassador. Na konci října připravíme ve spolupráci se Svazem průmyslu a dopravy ČR webinář na toto téma i pro klienty EEN.