Bilanční rozhovor s generálním ředitelem Centra Zdeňkem Vašákem

26. 2. 2020

Centrum rokem 2020 vstupuje do posledního roku programového období IROP a zároveň se intenzivně připravuje na nové implementační období Integrovaného regionálního operačního programu, které bude probíhat v letech 2021–2027. Na současné dění v Centru i uplynulý rok jsme se zeptali generálního ředitele Zdeňka Vašáka.

Předposlední rok programového období je za námi. Vyjádřeno čísly, jaký pro Centrum byl?

Rok 2019 byl pro Centrum pro regionální rozvoj a operační programy, jejichž administraci zajišťujeme, velmi úspěšný. Dařilo se nám zajišťovat výkon činností, které na nás byly delegovány ministerstvem pro místní rozvoj včas a ve výborné kvalitě. Podařilo se u všech programů v předstihu naplnit pravidlo N+3 a v rámci auditů ministerstva financí byla potvrzena bezchybná administrace programů.

V uplynulém roce bylo například v programu IROP podáno nebo předáno 2 475 žádostí o podporu s příspěvkem EU 28,28 miliard korun, celkové výdaje projektů činily 39,19 miliard korun. Žádostí o platbu bylo předloženo 3 633 s celkovým příspěvkem z EU ve výši 22,66 miliard korun, celkové výdaje v těchto žádostech o platbu představovaly 28,93 miliard. Centrum v programu IROP schválilo v roce 2019 celkem 3 671 žádostí o platbu s příspěvkem EU 22,13 miliard, celkové schválené způsobilé výdaje byly 28,15 miliard korun.

V programu Evropské územní spolupráce (EÚS) bylo provedeno 1 795 kontrol vyúčtování v celkovém objemu 90,5 milionů euro.

V programu EEN (Enterprise Europe Network) bylo v loňském roce Centrum zapojeno do 12 evropských matchmakingových akcí (cílených jednání B2B) a vedle realizovaných seminářů a školení poskytlo asistenci 220 firmám, které se účastnily matchmakingových akcí a 230 firmám poskytlo poradenské služby.

 Za tento výsledek patří poděkování všem zaměstnancům Centra. Rok 2019 byl sice předposledním rokem současného programového období (2014–2020), nicméně realizace projektů bude probíhat až do konce roku 2023. Proto situace minulého roku, kdy bylo ukončováno velké množství projektů, veřejných zakázek a předkládány žádosti o platbu, bude pokračovat i nadále a naším společným cílem je odvádět minimálně stejně kvalitní práci jako v minulém roce.

Integrovaný regionální operační program zaznamenal v uplynulém roce významný mezník. Můžete nám prozradit, čeho bylo dosaženo?

Začátkem loňského listopadu bylo z programu IROP rozděleno více než 100 miliard korun mezi 6 567 projektů, což představuje 79 % všech prostředků, které má tento program k dispozici. 40 miliard z rozdělených peněz bylo již příjemcům proplaceno. Tyto projekty představují například více než 150 rekonstruovaných památek, 120 stanic Integrovaného záchranného systému, přes 850 km obnovených silnic II. třídy nebo téměř 500 nově postavených nebo rozšířených mateřských škol.

Jak se Centrum proměnilo od zahájení programu IROP a jak byste ho charakterizoval?

Od roku 2015, kdy bylo Centrum pověřeno administrací Integrovaného regionálního operačního programu, došlo v jeho struktuře a činnosti k zásadním změnám. To souvisí se skutečností, že Centrum dostalo v tomto programovém období na starosti programy s více než čtyřnásobnou finanční alokací oproti období 2007–2013. V podstatě došlo k celkové změně organizačního uspořádání organizace. Pro potřeby implementace IROP byla vytvořena nová regionální pracoviště v každém krajském městě, pro potřeby programů EUS pak v každém regionu soudržnosti (NUTS II).

Oproti roku 2015, kdy bylo v regionech 6 poboček, má nyní centrum 13 regionálních pracovišť pro IROP a 6 regionálních pracovišť pro programy EUS. Všechna tato pracoviště jsou plně funkční a na každém pracovišti je tým zkušených zaměstnanců, kteří profesionálně zajišťují implementaci příslušného operačního programu. Oproti roku 2015 se počet zaměstnanců Centra navýšil ze 120 na současných 560 zaměstnanců. Všichni noví zaměstnanci procházejí intenzivním vstupním školením, a jsou tak schopni zajistit efektivní, rychlou a bezchybnou administraci a kontrolu předložených projektových žádostí a žádostí o platby. Pozitivně motivovaní zaměstnanci jsou pro Centrum tím nejdůležitějším a hlavním kapitálem, a proto se vedení Centra v této souvislosti zaměřuje na průběžné vyhodnocení, zefektivnění a zlepšení pracovního prostředí. Díky všem těmto proměnám a odváděným kvalitním výsledkům své činnosti je Centrum již řadu let držitelem certifikátu ISO 9001.

Letos jsme vstoupili do posledního roku programového období. Co Centrum čeká v nadcházejícím programovém období 20212027 a jak se na toto období připravuje?

Hlavní činností Centra v následujících letech bude dokončení kontrol realizace projektů, žádostí o platbu a ověřování zachování účelu dotace po dobu udržitelnosti, která začíná po ukončení projektu a trvá 5 let (u některých typů projektů je i delší). Pokud se podívám na největší program, který Centrum administruje, a tím je IROP, tak tady je dosud zkontrolováno/proplaceno 35 % alokace celého programu ve výši 42,7 miliard korun. Z toho jednoznačně vyplývá, že máme před sebou ještě velké množství práce. Současně již začínají přípravy na další programové období 2021–2027, pro které jsme byli rozhodnutím ministryně pro místní rozvoj znovu pověřeni výkonem zprostředkujícího subjektu IROP II a výkonem společného sekretariátu a kontrolora u programů Evropské územní spolupráce.

V souvislosti s přípravou na další programové období vidím zásadní rozdíl oproti minulosti. Snad poprvé má Centrum před sebou výkon obdobných činností a pro tyto činnosti má vytvořena pracoviště a k dispozici zkušené zaměstnance. Naším cílem je neustále se zlepšovat, a proto jsme na konci minulého roku diskutovali a nastavili novou strategii Centra, ve které máme vizi „být nejvýznamnějším, stabilním a respektovaným partnerem ve vašem regionu“.

(Článek o nové Strategii čtete zde.)

Letošní rok bude tedy jistě náročný. Jaké hlavní úkoly Centrum v roce 2020 čekají?

V roce 2020 bude naším prvořadým cílem zajistit opět výkon delegovaných činností v co nejlepší kvalitě a v požadované kvantitě, tzn. s nulovou chybovostí a naplnit pravidlo N+3 u všech administrovaných programů. Mezi naše další úkoly patří příprava na další programové období, která začala již v minulém roce a letos bude ještě intenzivnější. Společným cílem ministerstva pro místní rozvoj jako řídícího orgánu a Centra jako zprostředkujícího subjektu je zefektivnit postupy administrace projektů na základě získaných zkušeností z tohoto programového období, aby tyto postupy byly co nejjednodušší. Vím, že pravidla poskytování dotací z Evropských fondů jsou poměrně složitá, ale naší snahou je neustále tato pravidla vyhodnocovat a tam, kde je prostor, je zjednodušovat. Naším cílem je zatěžovat žadatele/příjemce administrativou pokud možno co nejméně. Na druhou stranu však nesmíme připustit, aby další kontroly (ministerstva financí, evropské komise) identifikovaly pochybení.

Co byste pro letošní rok přál Centru i čtenářům?

Žadatelům a příjemcům bych rád popřál mnoho úspěchů při přípravě a realizaci jejich projektů. Zaměstnancům Centra bych chtěl poděkovat za kvalitní práci, kterou odvádějí a čtenářům bych rád popřál hodně zdraví a úspěchů jak v pracovním, tak v osobním životě. Při své práci, ale i v osobním životě hledám inspiraci v různých citátech a v této souvislosti bych jeden zmínil:

„Lidé, kteří mají cíl, uspějí, protože vědí, kam směřují.“

Přeji tedy všem, aby se nám dařilo určit vždy ten správný cíl a úspěšně k němu směřovat a dosáhnout ho.


Děkujeme za rozhovor.

Rozhovor je součástí nového čísla Newsletteru Centra, který si můžete přečíst zde.