Česká cena za architekturu má svého vítěze. Stavbou roku se stala Mateřská škola Nová Ruda financována z programu IROP

2. 12. 2019

Česká cena za architekturu má svého vítěze. Stavbou roku se stala Mateřská škola Nová Ruda financována z Integrovaného regionálního operačního programu (IROP). Dotace z Evropského fondu pro regionální rozvoj (EFRR) činila 27,9 mil. Kč.

Stavba zvítězila v konkurenci 186 přihlášených staveb. Stavbu Mateřské školy Nová Ruda ve Vratislavicích nad Nisou navrhli architekti Petr Stolín a Alena Mičeková. Neobvyklé architektonické řešení je inspirováno japonskou architekturou a má naučit děti vnímat architekturu v rozličných formách. Budova se sestává ze dvou úzkých modulů, které slouží jako třídy pro 2× 25 dětí, spojených jednopodlažním krčkem obsahujícím jídelnu, kanceláře, šatny a zázemí. Všechny prostory obepíná vnější plášť z poloprůsvitného sklolaminátu, který vytváří zajímavý koncept práce se světlem.


V rámci České ceny za architekturu byla udělena Cena Ministerstva pro místní rozvoj ČR za prosazování kvalitní výstavby prostřednictvím architektonických soutěží, kterou získala rekonstrukce hospody se sálem v Máslovicích. Původní chátrající budova na návsi byla na základě návrhu vzešlého z architektonické soutěže zrekonstruována na víceúčelový objekt, kde se kromě hospody nachází i sál určený pro sportovní a kulturní akce pro místní obyvatele. Objekt díky svému umístění v centru města tvoří přirozené místo setkání a společenského dění.


Kromě České ceny za architekturu se Mateřská škola Nová Ruda účastnila také soutěže Stavba roku 2019. V této soutěži zvítězil další projekt podpořený z IROP – modernizace unikátního vzdělávacího a výcvikového střediska hasičů ve Velkém Poříčí. Rekonstrukce vzdělávacího a výcvikového střediska vytvořila nejlepší podmínky pro výcvikové aktivity a školení nejen profesionálních hasičů, ale i dobrovolných hasičů a ostatních složek IZS. Vnitřní a vnější plochy vzájemně propojených prostorů horizontální a vertikální haly objektu jsou navrženy tak, aby sloužily k různým simulacím komplikovaných zásahů ve velmi specifických podmínkách – při silném větru či přívalech sněhu.


Soutěže Stavba roku se účastnily i projekty novostavby mateřské školy Benešově, přestavby Střední zahradnické a technické školy Litomyšli a revitalizace secesní budovy muzea východních Čech. Projekty podpořené z evropských fondů tak přispívají nejenom k rozvoji regionů a zvyšování kvality života jejich obyvatel, ale také ke zkvalitňování veřejného prostoru.