Dotazníkové šetření - legislativa týkající se endokrinních disruptorů

3. 2. 2020

Dne 7. listopadu 2018 přijala Evropská komise sdělení nazvané „Vytváření uceleného rámce Evropské unie pro endokrinní disruptory“, ve kterém potvrdila svůj závazek chránit zdraví občanů EU a životní prostředí, a to minimalizací expozice člověka a volně žijících zvířat těmto látkám. Nastiňuje v něm rovněž komplexní soubor opatření, včetně průřezové kontroly účelnosti příslušných právních předpisů. 

Právní předpisy EU upravující chemické látky vznikaly průběžně a v některých případech slouží různému účelu. To vedlo k odlišným přístupům k regulaci endokrinních disruptorů v různých odvětvích a vyvolalo to pochybnosti o tom, zda je právní úprava EU v oblasti endokrinních disruptorů dostatečně koherentní. Kontrola účelnosti se zaměřuje na analýzu soudržnosti jednotlivých regulačních přístupů k posuzování a řízení endokrinních disruptorů a na posouzení toho, zda stávající právní předpisy plní své cíle týkající se ochrany lidského zdraví a životního prostředí. Výsledky kontroly účelnosti poslouží jako podklad pro možné zdokonalení regulačního rámce týkajícího se endokrinních disruptorů.

Důležitým prvkem kontroly účelnosti je konzultace se zúčastněnými stranami. Jejím cílem je shromáždit informace od mnoha skupin zúčastněných stran i od občanů, aby se zajistilo, že při hodnocení budou zohledněny názory všech.

Cílem tohoto dotazníku je:

  • odhalit případné nedostatky v soudržnosti právních předpisů a jejich důsledky pro malé podniky
  • přezkoumat účinnost postupů pro posuzování a řízení rizik
  • nalézt příležitosti ke zlepšení

Endokrinní disruptory jsou chemické látky, které narušují fungování hormonů (endokrinního systému), a nepříznivě tak ovlivňují zdraví lidí a zvířat. Mohou být syntetického nebo přírodního původu. K expozici endokrinním disruptorům může docházet z různých zdrojů, například z reziduí pesticidů v potravinách, jež konzumujeme, nebo z jiných typů produktů, které používáme nebo které se vyskytují v našem každodenním životě.

Dotazník

Více informací podá Mgr. Anna Měrková, e-mail: anna.merkova@crr.cz .