Z Bojanovic do Evropy – i díky poradenství EEN

20. 2. 2023

O šikovné pracovníky českých firem je v zemích EU velký zájem. Získat zakázku je ale jen první krok. Firmy, které chtějí vyslat své zaměstnance přes hranice, musí vyhovět celé řadě legislativních požadavků. Naštěstí na to nejsou samy. Je jim k dispozici specializované poradenství od Enterprise Europe Network (EEN).

Vyslat pracovníky do zahraničí není jen tak. Pokud firma získá zajímavou zakázku a začne zjišťovat, jaké povinnosti bude muset splnit, často následuje nemilé překvapení, případně rovnou zděšení. Jen namátkou:

  • Je potřeba dodržovat pracovně-právní podmínky, které platí v zemi, kde zaměstnanci pracují (pokud jsou pro ně výhodnější).
  • Je nutné respektovat stanovená pravidla pro daně z příjmu, DPH a zdravotní i sociální pojištění.
  • Ve všech zemích existuje povinnost vyslané zaměstnance (a případně jejich kvalifikaci) ohlásit. V každé zemi jsou přitom příslušné procedury jiné.
  • Zaměstnanci musí mít s sebou řadu dokumentů, často s překlady do příslušných jazyků.

V případě, že zaměstnavatel některý z těchto požadavků nesplní, hrozí mu od úřadů v dané zemi vysoké pokuty.

Kvalitní česká firma + EEN = evropský úspěch

Společnost VEOS Pospíšil s.r.o. z Dolních Bojanovic se zabývá výrobou, montážemi, opravami, revizemi a zkouškami elektrických zařízení.

Často získá zakázky i z jiných zemí EU – v roce 2022 například vysílala své zaměstnance na elektromontáže do Rakouska a Německa.

Společnost proto dlouhodobě využívá služeb Enterprise Europe Network (EEN) při Centru pro regionální rozvoj České republiky. Tato mezinárodní síť totiž mimo jiné nabízí specializované poradenství v oblasti přeshraničního poskytování služeb a vysílání pracovníků v rámci EU.

Vedení společnosti má díky tomu jistotu, že plní všechny zákonné požadavky, a může se soustředit na jádro svého podnikání.

„Velmi si vážíme služeb EEN a úzké spolupráce s RNDr. Ryšavou, která vždy rychle reaguje na naše dotazy a požadavky. Na základě dlouhodobé spolupráce již víme, na co si máme dávat pozor a co je třeba při vyslání zaměstnanců udělat. Přesto si pokaždé ověřujeme, zda neplatí nějaké nové podmínky. Díky službám EEN jsme zatím pokaždé obstáli i při kontrolách na stavbě.“

Marcela Červenková,
jednatelka VEOS Pospíšil s.r.o.

Vydejte se do Evropy bez obav i vy

Chtěli byste vstoupit na atraktivní evropské trhy, ale obáváte se byrokracie, která je s tím spojená? S EEN nemusíte. Využijte stejně jako řada dalších zaměstnavatelů naše poradenství, a vydejte se do Evropy tou nejsnazší cestou.

Podrobné informace najdete v pravidelně aktualizované publikaci Jak správně přeshraničně poskytovat služby a vysílat pracovníky.

Případné konzultace vám ráda poskytne RNDr. Jitka Ryšavá, tel.: 225 855 315, e-mail: jitka.rysava@crr.cz.