IROP podpoří hasičské a policejní sbory 7 miliardami

15. 9. 2022
Foto: Zbrojnice pro SDH Poděbrady – Velké Zboží

Kvalitní Integrovaný záchranný systém je pro zajištění ochrany všech občanů v regionech naprosto klíčový, a to zejména během krizových a mimořádných situací. I proto IROP právě vyhlásil tři výzvy, které podpoří hasičské a policejní sbory částkou přesahující 7 miliard Kč. Své projektové žádosti můžete podávat již ode dneška.

Pro koho a na co jsou peníze určeny?

V rámci 17. výzvy mohou o podporu žádat policejní a hasičské sbory z méně rozvinutých regionů, přičemž se mezi ně rozdělí přes 1,3 miliardy korun z Evropského fondu pro regionální rozvoj (EFRR). Pro sbory v přechodových regionech jsou ve výzvě č. 18 připraveny více než 2 miliardy. O zbylé 4 miliardy v 19. výzvě pak mohou usilovat sbory z celého Česka. Výzvy tak vylepší akceschopnost policejních a hasičských složek při ochraně občanů ve všech regionech. Projektové žádosti můžete podávat až do 30. září 2025.

Peníze z těchto výzev můžete využít na:

👉 nákup technického vybavení, např. cisternových automobilových stříkaček atd.
👉 výstavbu a modernizaci stanic, služeben a zázemí pro HZS ČR a PČR
👉 výstavbu a modernizaci vybavení výcvikových a vzdělávacích středisek jak pro příslušníky IZS
👉 rozvoj řídících operačních středisek a systému varování
👉 rozvoj strategicky významných ICT systémů a zvýšení odolnosti vůči kybernetickým útokům

Kdo může žádat o podporu?

👉 Ministerstvo vnitra – generální ředitelství HZS ČR a Policejní prezidium ČR
👉 hasičské záchranné sbory v krajích
👉 záchranné útvary HZS ČR
👉 OSS a jimi zřizované organizace, které zajišťují výcvik složek IZS

Na co si dát pozor?

„Žadatele bychom rádi upozornili, že u projektů bude nově kladen důraz na snižování energetické náročnosti budov a emisí skleníkových plynů, proto jim doporučujeme, aby si pozorně prostudovali Specifická pravidla výzvy a v případě dotazů se na nás neváhali obrátit prostřednictvím Konzultačního servisu,“ uvádí vedoucí oddělení realizace projektů OSS Anna Kreutziger.

Seminář pro žadatele

Další potřebné informace můžou žadatelé získat na semináři k 17., 18. a 19. výzvě, který se bude konat 21.9.2022 v Praze. Seminář bude také vysílán formou streamu. V případě dotazů, nebo problémů s registrací se obracejte na email: seminareirop@mmr.cz

Inspirujte se úspěšnými projekty

V minulém programovém období IROP se realizovalo mnoho úspěšných a odborníky oceňovaných projektů pro IZS. Jedním z nich byla např. modernizace výcvikového střediska UPO Velké Poříčí v Královéhradeckém kraji, které získalo cenu Stavba roku 2019. Oslnilo nejen moderní architekturou, ale také unikátní cvičnou stavbou, která hasičům poskytuje perfektní prostředí pro jejich výcvik. Přesvědčte se sami o unikátnosti stavby.

Zajímají vás další povedené projekty? Navštivte náš web Regiony nás baví, kde jich naleznete celou řadu.