IROP podpořil 788 projektů v Ústeckém kraji 10,4 miliardami korun

3. 5. 2023

Ústí nad Labem 26. 4. 2023 – Integrovaný regionální operační program (IROP) podpořil v Ústeckém kraji 788 projektů. Do výstavby a rekonstrukce silnic, moderního vybavení nemocnic a škol, sociálního bydlení a dalších oblastí přispěla EU jeho prostřednictvím částkou asi 10,4 miliard korun. Nejvíce evropských peněz směřovalo do modernizace krajské silniční sítě (2,2 mld. Kč) a do vybavení nemocnic (2 mld. Kč).  

„Víc než polovina projektů se týkala zateplování bytových domů a projektů z výzev Místních akčních skupin. V každé z těchto oblastí jsme posoudili přes dvě stovky žádostí a většina z nich také podporu získala. Kromě silnic a nemocnic pomohly evropské peníze nejvíce ve školství, sociální infrastruktuře a udržitelné dopravě. Každou z těchto oblastí jsme podpořili víc než miliardou korun,“ říká Viktor Kruml, ředitel ústecké kanceláře CRR.

Největším krajským projektem je výstavba nového pavilonu s operačními sály, JIP a kardiochirurgií v Masarykově nemocnici v Ústí nad Labem (0,5 mld. Kč). Krajská zdravotní a.s., pod kterou ústecká nemocnice spadá, byla zároveň jedním z nejúspěšnějších příjemců. Na rekonstrukce a vybavení nemocnic v Chomutově, Rumburku, Děčíně, Litoměřicích a další projekty získala dotace ve výši 2,3 mld. korun. Spolu s Ústeckým krajem tak patří k největším investorům v regionu.

Nejvíc prostředků získal Ústecký kraj. Připadá na něj 51 % všech dotací, které z IROP do kraje směřovaly. 30 % jich pak získaly obce, které však se 433 projekty suverénně vévodí počtu podpořených žádostí. Asi 7 % dotačních prostředků si ukrojily neziskové organizace, 4 % instituce církevní a po 2 % pak organizační složky státu, bytová družstva a SVJ a také soukromý sektor.  

Do školství směřovalo prostřednictvím 94 podpořených projektů 1,3 miliardy korun. Příkladem inovativního přístupu k výuce za pomoci nejmodernějších IT technologií je projekt Základní a mateřské školy Krásná Lípa, kde v rámci přístavby odborné učebny pořídili také unikátní výukové vybavení – Věda na kouli. Na kulovou promítací plochu zavěšenou v prostoru se pomocí čtyř projektorů zobrazují výuková videa z oblasti astronomie, meteorologie, geologie, a mnoha dalších přírodních věd. Na ploše glóbusu lze mimo jiné prezentovat atmosféru země, oceány nebo simulace různých událostí naší planety, ale také povrch Měsíce, Marsu a ostatních planet Sluneční soustavy.

„Některé projekty předchozího programového období se ještě letos dokončují, proto proplacená částka podpory ve výši 10,4 miliard není konečná. Realizace všech projektů z předchozího programového období by však měla skončit nejpozději do 31. prosince 2023,“ upřesňuje Viktor Kruml.

V běhu je už také IROP 2 na programové období 2021-2027. Dosud v něm bylo vyhlášeno 68 výzev. „Žadatelům i příjemcům nabízíme sérii seminářů, které se podrobně věnují problematice zadávání a kontroly veřejných zakázek, přípravě žádostí o platbu, či přípravě a administraci projektů v novém programovém období. Průběžně také umožňujeme konzultovat projektové záměry, a to s využitím nové aplikace Konzultační servis,“ doplňuje Viktor Kruml.

V rámci IROP 2 předložili žadatelé v Ústeckém kraji dosud 151 nových projektů. 116 z nich splňuje podmínky, můžou tak kraji přinést dalších 3,2 miliard korun. IROP 2 vyhradil na projekty v celé ČR více než 117 miliard korun. Zároveň se změnila metodika posuzování žádostí. Doba od podání žádosti po její schválení se díky tomu zkrátila na 3 až 5 měsíců.