IROP využije peníze z REACT-EU

15. 10. 2020

Vláda dne 14. října schválila využití finančních prostředků REACT-EU pro Integrovaný regionální operační program 2014-2020. Podpora bude směřovat do zdravotnictví, integrovaného záchranného systému, výstavby domovů pro seniory a další.

„REACT-EU nám pomáhá reagovat na krizi související s pandemii koronaviru, a proto peníze směřují zejména do zdravotnictví a oblastí spojených se zdravím. Konkrétně budou podpořeny projekty k zotavení se z krize a investice vedoucí k zelené ekonomice a na negativní dopady změny klimatu,” uvedl náměstek ministryně pro místní rozvoj Zdeněk Semorád.  

Z Integrovaného regionálního operačního programu pak bude podpora konkrétně směřována na následující oblasti: zdravotnictví (přístrojové vybavení, stavby a zdravotnická záchranná služba); integrovaný záchranný systém; infrastrukturu pro sociální služby a kabiny pro sportovce.

Evropská komise specifikovala, aby financované aktivity přispěly k plnění cílů v oblasti změny klimatu min. ve výši 25 % alokace. Pro Českou republiku by mělo být vyčleněno cca 27 – 31 mld. Kč, přesné číslo by měla Evropská komise zveřejnit 19.října.  

Projekty budou ve všech navrhovaných oblastech realizovány na území celé ČR včetně hl. m. Prahy.

Podporované téma v IROP (ReactEU)Odhad alokace
Zdravotnictví (přístroje a stavby)15,2 až 17,4 mld. Kč
Kabiny – dotace do sportu4, 2 až 4,8 mld. Kč
Integrovaný záchranný systém5,1 až 5,8 mld. Kč
Domovy pro seniory – sociální infrastruktura2,6 až 3 mld. Kč
Celkem27 až 31 mld. Kč

Celou tiskovou zprávu MMR IROP naleznete ZDE