Konference ústecké pobočky: IROP podpořil region 10,4 miliardami

3. 5. 2023
Výroční konference proběhla ve Wieserově domě, který prošel revitalizací díky dotaci z IROP
Výroční konference proběhla ve Wieserově domě, který prošel revitalizací díky dotaci z IROP

Konference ústecké pobočky Centra pro regionální rozvoj (CRR) pořádaná v terezínském Wieserově domě poskytla žadatelům a příjemcům užitečné informace o novinkách, změnách a rizicích, která s sebou přinášejí dobíhající a nové programové období IROP. V regionu se v rámci IROP úspěšně zrealizovalo 788 projektů s podporou za více než 10,4 miliardy korun, a to především z oblasti zdravotnictví, školství, silnic a sociální infrastruktury.

Město Terezín není pouze místem připomínajícím hrůzy druhé světové války. Je také významným symbolem pevnostního stavitelství z 18. století a městskou památkovou rezervací zapsanou na indikativním seznamu UNESCO. Za záchranu a oživení této mimořádné kulturní památky však město vděčí především evropským dotacím, které umožnily revitalizaci mnoha významných budov. Mezi ty patří zejména terezínské brownfieldy – Žižkovská kasárna, vojenská nemocnice, kavalír či zbrojnice. Zasloužené obnovy se dočkala také budova pečovatelské služby nebo Wieserův dům. A právě tato honosná památka hostila výroční konferenci ústecké pobočky CRR.

IROP podporuje region ve všech oblastech

Konference zodpověděla mnohé otázky jak příjemcům, tak žadatelům z dobíhajícího IROP 2014–2020 i započatého programového období 2021–2027. Od odborníku z ústecké pobočky se dozvěděli ty nejpodstatnější informace k ukončování projektů. Ti jim poskytli také cenné rady, které jim pomůžou dotáhnout projekty do zdárného konce. Zároveň již také vědí, co dělat s nedokončenými projekty.

A jaké jsou výsledky IROP v Ústeckém kraji? Úspěšně se zde podařilo zrealizovat přes 788 projektů s podporou přesahující 10,4 miliardy korun. Nejvíce peněz šlo na podporu silnic, zdravotnictví, školství a sociální infrastruktury. Například Masarykova nemocnice v Ústí nad Labem získala více než 500milionovou dotaci na největší krajský projekt, a dnes je tak její součástí nový pavilon s operačními sály, odděleními JIP a kardiochirurgie. Obdobné částky zamířily na výstavbu silnice u Chomutova a silnice ze Starého Šachova do Děčína. Byla by však chyba si myslet, že IROP pomáhá pouze takto obrovským projektům. Podpory se totiž dočkal i úplně nejmenší projekt z IROP, díky kterému si mohli dobrovolní hasiči z Obrnice pořídit novou osvětlovací soupravu za 58 tisíc korun (dotace z toho pokryla přes 55 tisíc korun). Mimo to kraj získal peníze na 289 nových bytů pro sociální bydlení, 88 vozidel pro veřejnou dopravu a více než 4 tisíce domácností ušetřily díky snížené spotřebě energie.

Příjemci jsou s fungováním CRR spokojení

Z řad úspěšných příjemců na konferenci vystoupila ředitelka Charity Litoměřice Karolína Wankovská. Charita poskytuje zdravotní a sociální služby v regionu a díky IROP se jí podařilo získat 39,7 milionů korun na zvýšení dostupnosti a kvality pečovatelských služeb. Peníze využila na nákup flotily elektromobilů a hybridních automobilů s veškerým potřebným vybavením a také k pořízení nové budovy pro poskytování péče. Podpora z evropských fondů umožnila, aby organizace stále více rostla, a díky rostoucí poptávce se stala 2. největší službou tohoto typu v kraji. Ředitelka charity nakonec vyjádřila spokojenost s IROP a vyzdvihla spolupráci s CRR, a to především pro transparentnost a přehlednost výzev.

Novinky, změny a aktuální stav IROP spolu s důležitými informacemi pro žadatele a příjemce přiblížil posluchačům ředitel ústecké pobočky Viktor Kruml. Nápomocné pro návštěvníky konference bylo shrnutí problematických míst, jako jsou nová kritéria přijatelnosti či implementace zásady DNSH „významně nepoškozovat” životní prostředí. Zájemci o dotaci tak získali perfektní přehled, čímž však spolupráce ze strany CRR v Ústeckém kraji nekončí.

„Žadatelům i příjemcům nabízíme sérii seminářů, které se podrobně věnují problematice zadávání a kontroly veřejných zakázek, přípravě žádostí o platbu, či přípravě a administraci projektů v novém programovém období. Průběžně také umožňujeme konzultovat projektové záměry, a to s využitím nové aplikace Konzultační servis,“ říká Viktor Kruml. Od začátku nového programového období žadatelé předložili už 151 nových projektů a specialistům z pobočky se podařilo skrze Konzultační servis zodpovědět a vyřešit 568 dotazů. Nejen to je důkazem, že je ústecká pobočka spolehlivým partnerem pro svůj region.

Přečtěte si více o úspěších ústecké pobočky v tiskové zprávě nebo se podívejte na prezentace níže shrnující nové i dobíhající programové období IROP.