Odborníci z Centra pomáhají příjemcům s novými výzvami ve zdravotnictví

24. 10. 2022

Paušální výdaje, nové podporované aktivy a důraz na udržitelný rozvoj. IROP II přináší několik věcí, na které si musí dát žadatelé ze zdravotnictví pozor. Nejen proto uspořádala naše liberecká pobočka kulatý stůl pro zástupce nemocnic. Právě v Liberci jsou v rámci Centra pro regionální rozvoj odborníci na dotace pro oblast zdravotnictví.

Do zdravotnictví zamířilo v IROP I (období 2014 – 2020) nejvíce peněz ze všech podporovaných oblastí – více než 37 miliard korun. Proto mu Centrum i v novém programovém období 2021 – 2027 přikládá velkou pozornost. Na kulatém stole se tak zástupci páteřních nemocnic Libereckého kraje dozvěděli vše potřebné, co jim umožní žádat o dotace i v novém programovém období, v rámci IROP II.

Naši odborníci předali příjemcům podrobné informace k podporovaným aktivitám IROP, seznámili je s přípravou projektových žádostí a s novými postupy v jejich hodnocení. Tématem bylo také zadávání veřejných zakázek, které může být kvůli aktuálnímu růstu cen materiálů, zboží a výrobků pro příjemce problematické. Po prezentaci měli příjemci možnost zeptat se na cokoliv, co je k novému IROP zajímalo, a udělat si představu o svých plánovaných projektech.

„Konkrétní pravidla výzev ještě neznáme, protože dosud nejsou výzvy zveřejněny. Mohli jsme však zcela konkrétně informovat o systémových změnách, které platí pro IROP II. Jsou jimi paušální výdaje, což je úplná novinka. Žadatelé se také detailně zajímali, jak mají při dělení výdajů vyčlenit způsobilou a nezpůsobilou část stavby a jak nám to mají dokládat,“ říká specialistka IROP pro oblast zdravotnictví Markéta Lutovská z liberecké pobočky Centra.

Příjemci dotací si musí dát mimo jiné pozor na nové požadavky na udržitelný rozvoj a ochranu životního prostředí. Ty jsou součástí Metodického základu hodnocení projektů a platí napříč všemi novými výzvami. Jde například o požadavky na energetickou účinnost budov, snižování emisí a skleníkových plynů, udržitelné využívání vody, opakované využití stavebního a demoličního odpadu, prevenci a omezování znečištění či ochranu ekosystémů.

„Není to zdaleka poslední akce tohoto typu. Příjemci jsou nyní připraveni na vyhlášení výzev a my jim budeme dále pomáhat s realizací jednotlivých projektů. Děláme všechno pro to, aby byl informací dostatek. Sami účastníci potvrdili, že se takové akce vyplatí a že je chtějí. Věřím, že naše akce přispěla také k upevnění pozice Centra v území a vzájemné dobré spolupráci s příjemci z Libereckého kraje,“ dodává ředitelka liberecké pobočky Centra Simona Malá.