Obchvat z IROP zlepšil život obyvatelům Lukavce

6. 9. 2022

Lidé z Lukavce na Pelhřimovsku zažívají po 15 letech vytoužený klid od rušného provozu. Hluku, kamionů a emisí je zbavila výstavba obchvatu městyse Lukavec na silnici II/128, který odvedl dopravu mimo obec, a zajistil tak bezpečnost provozu. Ke vzniku obchvatu přispěl 60 miliony korun i Integrovaný regionální operační program (IROP), který má na starosti Centrum pro regionální rozvoj České republiky (Centrum).

Foto: obchvat Lukavce

Stavba obchvatu Lukavce začala v březnu 2021 a slavnostní otevření proběhlo 29. srpna 2022. Nová silnice je dlouhá přes 2,5 km, zahrnuje 3 mosty a přes silnici II/150 se pojí s nadregionální silniční sítí – dálnicí D1. Projekt obec plánovala zhruba 15 let, dopravní situace Lukavce však byla neúnosná hlavně kvůli stále frekventovanější nákladní dopravě. Díky obchvatu bude provoz na nové silnici plynulejší a bezpečnější, především ale projekt přispěje ke zlepšení života obyvatel Lukavce a podpoří hospodářský růst celého Kraje Vysočina zkvalitněním dopravní infrastruktury. 

Celkem se náklady na stavbu obchvatu vyšplhaly na 312,5 mil. korun, z toho projekt získal 60 mil. korun z IROP. Slavnostního otevření této regionálně významné silniční stavby se zúčastnila i Renáta Marková, ředitelka pobočky Centra pro regionální rozvoj České republiky pro Kraj Vysočina. „Po obchvatu Salačovy Lhoty, který byl také financován z IROP a otevřen před rokem, je obchvat Lukavce další významnou stavbou na silnici II/128, která přispívá ke zlepšení dopravních podmínek v této části Kraje Vysočina. Nákladní doprava zajišťující logistiku pro Dřevozpracující družstvo Lukavec ani tranzitní doprava směřující k dálnici D1 již nebudou zatěžovat obyvatele tisícového městyse,“ doplnila ředitelka Renáta Marková.