Odborníci Centra jsou váženými experty v oboru, potvrzuje brněnská konference

20. 9. 2022

Téma veřejných zakázek představuje pro mnoho lidí nechvalně vyhlášeného „strašáka“. Zejména zadávání zakázek při rozsáhlejších stavebních úpravách nebo nákupu specializované techniky není žádná hračka. I proto Provozně ekonomická fakulta Mendelovy univerzity v Brně uspořádala konferenci na téma „Veřejné zakázky a PPP projekty“, kde jako přednášející vystoupili také odborníci Centra z brněnské pobočky Eva Marečková a Josef Šetek.

Jejich pozvání není žádnou náhodou. Jen v průběhu let 2017–2021 zaměstnanci Centra úspěšně zkontrolovali 19 296 zakázek v celkovém obnosu přesahujícím 200 miliard a jsou tak právem považováni za renomované experty v oboru. Zkušení kolegové z brněnské pobočky si pro hosty konference připravili přednášku o kontrole veřejných zakázek v projektech IROP. Jejím smyslem bylo poskytnout veřejnosti i potenciálním žadatelům praktické tipy, na co si speciálně při zadávání zakázek dát pozor.

Na co si dát pozor?

Mezi nejčastější chyby při zadávání veřejných zakázek patří např. stanovení diskriminačních technických specifikací, nepřiměřená kvalifikace, neoslovení minimálně 3 dodavatelů v uzavřených výzvách či přijetí nabídky prostřednictvím elektronické pošty či úložiště. Pro žadatele z IROP proto pravidelně pořádáme různé semináře, abychom je na tyto případy předem připravili a poskytli jim tak podporu při zpracování žádostí,“ říká Eva Marečková, vedoucí oddělení administrace veřejných zakázek na brněnské pobočce.

S posluchači sdíleli specialisté Centra také střípky ze své bohaté kontrolní praxe a předali jim tak cenné zkušenosti včetně zajímavých odhalení. Jedním z nich je například tzv. „bid rigging“. K němu dochází, když účastníci výběrového řízení předem uzavřou dohodu s úmyslem ovlivnit jeho výsledek. Odborníci Centra díky včasnému odhalení takových dohod zvyšují efektivitu celého řízení a zajišťují férové čerpání peněz z evropských fondů, které tak přispívají ke zkvalitňování životních podmínek v regionech. A díky dlouholetým zkušenostem našich odborníků se na nás můžete vždy spolehnout.

Jsme tu vždy pro vás

Potřebujete i vy poradit s výzvami nebo přípravou projektové žádosti v IROP? Obraťte se na náš konzultační servis, kde se vám bude plně věnovat náš tým expertů.

Zajímá vás téma veřejných zakázek nebo plánujete podávat projektovou žádost v IROP? Od října pro vás chystáme sérii seminářů IROP k veřejným zakázkám. Sledujte naše stránky. Již brzy vám přineseme více informací.