Památky z IROP získaly cenu Národního památkového ústavu

13. 12. 2022
Kostel Nejsvětější Trojice ve Fulneku získal Cenu generální ředitelky NPÚ, foto: Vojtěch Curylo

Cenu Patrimonium pro futuro (Dědictví pro budoucnost) každoročně uděluje Národní památkový ústav úspěšným počinům v oblasti památkové péče. Významné ocenění si tentokrát zasloužily i tři projekty podpořené penězi z Integrovaného regionálního operačního programu (IROP) – Kostel sv. Václava ve Staré Boleslavi, železniční vůz Slovenská strela a kostel Nejsvětější Trojice ve Fulneku.

Podpora kulturního dědictví a jeho zachování pro další generace je pro IROP klíčové, v minulém programovém období 2014–2020 proto do kulturní oblasti zamířilo přes 13 miliard korun. Díky této finanční podpoře a pečlivé práci Centra pro regionální rozvoj se mohly uskutečnit desítky projektů – revitalizovaly se, modernizovaly se a zatraktivňovaly se památky, muzea či knihovny ve všech regionech.

„Uchování památek je pro naši kulturu zcela zásadní. Jsme proto velice rádi, že můžeme pomáhat s realizací projektů, které to umožňují. Obnovené, atraktivnější památky lákají nové návštěvníky, a zvyšuje se tak zájem společnosti o české kulturní dědictví. Cena Národního památkové ústavu, kterou projekty z IROP získaly, je toho skvělým příkladem,“ říká ředitel královéhradecké pobočky Centra pro regionální rozvoj Jakub Řezníček.

Kostel spjatý s legendou o svatém Václavu, který zachránily peníze z IROP

Mezi oceněnými památkami byl i Kostel sv. Václava ve Staré Boleslavi, národní kulturní památka a také nejvýznamnější duchovní centrum v Čechách, jehož areál prošel náročnou, několik let trvající obnovou. Výsledek však opravdu stojí za to, což ocenila i odborná porota Národního památkového ústavu (NPÚ) a kostel se stal vítězem Patrimonium pro futuro v kategorii obnova památky.

Přestože je kostel jedním z nejstarších a pro český národ nejpamátnějších míst, jelikož je spojen se životem a legendou sv. Václava, povědomí o něm je mezi lidmi jen velmi malé. Tomu nepřidával ani žalostný stav památky, který průběžné drobné opravy nemohly vyřešit. Po komplexní obnově je kostel návštěvníkům plně přístupný v nové, atraktivní podobě. Dnes je tak možné projít si kostel s průvodcem, prohlédnout si bohatě zdobený interiér a expozici věnovanou sv. Václavu a připomenout si významné okamžiky z více než tisíc let staré historie českých dějin.

Světový unikát mezi motorovými železničními vozy

Další oceněnou památkou byl zachráněný železniční vůz Slovenská strela, který společně s kostelem Nejsvětější Trojice ve Fulneku získal Cenu generální ředitelky NPÚ. Unikátní Slovenskou strelu vyrobili v kopřivnické Tatře již v roce 1936. V 60. letech ji vyřadili z provozu a přes 50 let stála jako exponát venku, ve zcela nevyhovujících podmínkách. Z havarijního stavu ji zachránila až renovace v roce 2019, díky které je dnes Strela jako nová, schopná provozu a v kopřivnickém muzeu má svůj vlastní depozitář. Lidé si ji tak mohou prohlédnout v plné kráse. 

Překvapivý objev v útrobách barokního kostela

Barokní fulnecký kostel nebyl kvůli velmi špatnému stavu krovu budovy ještě donedávna přístupný návštěvníkům mimo čas bohoslužeb. Nedostatek financí ze strany farnosti však vyřešila dotace z evropských fondů. Obnova se týkala nejen interiéru a exteriéru památky, ale také přilehlé zahrady. Po zpřístupnění nových prostor si mohou návštěvníci prohlédnout i nově vzniklou expozici. Během revitalizace došlo navíc k objevu dokladů pozdně gotického umění – jedinečných nástěnných maleb, erbovní galerie zakladatelů kláštera a gotické křížové chodby s rajským dvorem. Tento nález kostel povýšil mezi nejvýznamnější památky Moravy a Slezska.