Robotické operační centrum ve FTN je českým unikátem

23. 2. 2024
Slavnostní otevření unikátního robotického centra ve FTN
Robotického operační centrum ve FTN s nejmodernějším vybavením

Robotické centrum v plné výbavě s těmi nejmodernějšími přístroji, nová diagnostická technika a posílená IT infrastruktura. Fakultní Thomayerova nemocnici v Praze (FTN) má za sebou velkou modernizaci. Tento krok posouvá operační výkony a diagnostiku v ČR na novou úroveň a nabízí pacientům kvalitnější a dostupnější urgentní péči. Fondy EU podpořily projekt více než 192 miliony korun.

Pražská Fakultní Thomayerova nemocnice zajištuje péči o zhruba 400 000 lidí a specializovanější obory jako dětské traumatologie, pneumologie či onkologie jsou jejím úkolem pro celé střední Čechy. Pandemie covidu-19 nemocnici ukázala, že zde chybí kvalitní diagnostické vybavení, a pracovníci tak nemohou poskytnout pacientům dostatečnou urgentní péči a postarat se o ně bez rizika přenosu infekčních onemocnění. Také bylo potřeba pořídit robotický operační systém, který je nedílnou součástí moderní medicíny v zahraničí a přináší lepší výsledky operací s menším rizikem komplikací.

Urgentní péče ve FTN na nejšpičkovější úrovni

Nové diagnostické přístroje nahradily ty staré, dosluhující, jsou mnohem přesnější a citlivější k pacientům, a hlavně s nimi pracovníci nemocnice vyšetří více pacientů z různých pavilonů. Rentgenové přístroje navíc pořizují kvalitnější snímky a vydávají menší dávku radiačního záření.

Vedle nákupu vybavení byla nutná i přestavba, díky které vznikl speciální operační sál. Robotické operační centrum poslouží oborům chirurgie, urologie, gynekologie a hrudní chirurgie a zcela změní kvalitu dosavadních operačních výkonů nejen ve FTN, ale i v kontextu v celé ČR.

S novými přístroji souvisí i bezpečné a rychlé sdílení dat a zdravotnické dokumentace napříč nemocničním informačním systémem, které je pro FTN jednou z priorit. Využila proto finanční podporu také k posílení IT infrastruktury.

„Vyšší preciznost operačních výkonů, větší komfort pro operatéry, méně pooperačních komplikací u pacientů i jejich kratší hospitalizaci. To vše nabídne nový robotický systém, který se začal používat v naší nemocnici,“ uvedl ředitel FTN Zdeněk Beneš a dodal: „Chtěl bych zároveň poděkovat všem, kteří se na tomto pro nás významném projektu podíleli, a to nejen organizačně, ale i v rámci projektové podpory ze strany Centra pro regionální rozvoj ČR, Ministerstva zdravotnictví a dalších subjektů.“

Kvalitnější péče díky nástroji REACT-EU

Modernizace je u konce a FTN své novinky 22. února představila veřejnosti na slavnostním otevření. Zásadní podíl na vzniku tohoto komplexního, revolučního projektu měl nástroj REACT-EU, který evropským státům pomáhá se zotavením z krize po covidové pandemii a připravuje je na možné hrozby do budoucna. Projekt podpořil více než 192 miliony korun, bez kterých by se nemocnice neobešla.

FTN už v rámci Integrovaného regionálního operačního programu (IROP) úspěšně realizovala šest projektů. Součet dotací získaných z tohoto programu, včetně nástroje REACT-EU, přesahuje částku 687 milionů korun.

 „Thomayerova nemocnice se řadí mezi nejúspěšnější příjemce evropských dotací plynoucích k nám prostřednictvím IROP, operačního programu, který náš úřad kompletně administruje. Takový výsledek je především skvělou vizitkou celého projektového týmu nemocnice. Rádi spolupracujeme na projektech, které tak významně zvyšují kvalitu zdravotní péče,“ dodává Karel Manoch, ředitel Odboru centrální administrace CRR, který za organizaci popřál nemocnici jen to nejlepší do budoucna.