Soutěže, kvízy i komiks – představujeme novou brožuru Centra, která propaguje evropské fondy

14. 5. 2020

Těm nejmenším čtenářům – dětem – ode dneška představujeme novou brožuru Centra pro regionální rozvoj. V knížečce „Velké lesní dobrodružství veverky Péťi“ ale spoustu zábavy i ponaučeníurčitě najdou i jejich rodiče.

Šestnáct stran nabízí řadu her, hlavolamů a závěrečný komiks, zároveň dětem i dospělým nenásilnou cestou představí všechny oblasti podpory od Evropských fondů, kterým se Centrum věnuje. Brožurkou provází veverka Péťa, která spolu s dalšími kreslenými postavičkami na jednotlivých stranách nenásilnou formou představuje různé oblasti, kterým podpora z evropských fondů pomáhá.

„Velké lesní dobrodružství veverky Péti“ sice nenajdete na novinových stáncích, ale můžete se s ní seznámit na akcích Centra pro regionální rozvoj. Malou ukázku obsahu stránek najdete zde:Od nápadu po tisk

První byl nápad přiblížit nejmladší generaci princip vzájemné pomoci států a národů Evropské unie. Na začátku jsme ani netušili, kolik práce s dětskou brožurkou bude naštěstí nám bylo oporou grafické studio Eternia, jehož pracovnice a pracovníci naše nápady spojené se slovními hříčkami a hlavolamy dokázali profesionálně převést na obrázky a krátké texty.

Vznikla tak série stránek, na kterých prožívá veverka Péťa se svými přáteli různá dobrodružství v lese (ten je metaforou většího společenství naší republiky). Každá stránka brožurky je spojena buď s jednotlivými tématy programu Integrovaného regionálního programu (IROP), nebo se věnuje přiblížení mezistátní spolupráce s našimi sousedy z Německa, Rakouska, Polska a Slovenska.

Proč jsme chtěli vytvořit takovou publikaci pro děti? Evropské fondy, přiznejme si, jsou spíše „dospělácká“ věc a dětem jejich fungování lze vysvětlit jen s obtížemi. Ale nakonec i mnozí z nás dospělých mají zkreslené představy o jejich fungování a jejich účincích v naší zemi. Jsme si vědomi, jak citlivým tématem je seznamování se s činností Evropské unie v naší zemi. Věříme, že si rodiče našich dětí najdou čas na setkání s kreslenými hrdiny. Téměř na každé stránce figuruje věrná kamarádka Péti, sojka Víťa, která dětem i dospělým prozradí zajímavosti z podpůrných programů Evropské unie.

Doufáme, že malé i větší čtenáře pobaví a rodičům poslouží jako pomocník, skrze kterého mohou dětem vysvětlovat tak abstraktní problematiku, jakou je role Centra při podpoře rozvoje naší země, smysl Evropské unie a jejích strukturálních fondů jako takových.