Středočeský kraj byl největším příjemcem dotací z IROP

19. 5. 2023

171 km nových nebo zrekonstruovaných silnic, 244 nových sociálních bytů, 3 miliardy korun do regionálního vzdělávání a mnoho dalších projektů – taková je vizitka IROP ve Středočeském kraji. Ten na svůj rozvoj totiž obdržel celkově 19,8 miliard korun, což je nejvíc ze všech českých regionů. A právě o povedených projektech v kraji, ale i jeho budoucnosti jsme se mohli dozvědět víc na výroční konferenci středočeské pobočky CRR. 

I ve Středočeském kraji se IROP 2014–2020 chýlí ke svému konci. Přichází tak ideální čas na jeho vyhodnocení. A právě to bylo hlavní náplní konference. Sečteno, podtrženo – díky IROP i usilovné práci odborníků CRR ze středočeské pobočky se v kraji podařilo realizovat úctyhodných 1 518 projektů za 19,8 miliard korun.

Nejvíce peněz, bezmála 6 miliard, zamířilo na výstavbu či modernizaci silnic v regionu. „Ve středních Čechách se díky evropským dotacím postavilo nebo rekonstruovalo 171 km silnic, což je po Jihočeském kraji nejvíc ve srovnání s dalšími regiony,“ říká Dana Čechová, ředitelka středočeské kanceláře Centra pro regionální rozvoj (CRR).

Projekty z této oblasti také patří do první čtveřice nejnákladnějších projektů v regionu. Vůbec nejnáročnější jsou dvě etapy rekonstrukce silnice Praha – Štěchovice. Práce by měly skončit už 30. června letošního roku.

Ředitelka středočeské pobočky CRR Dana Čechová

Děti jsou budoucnost

IROP samozřejmě neopomenul ani další klíčové oblasti, které vyžadují neustálý rozvoj. I proto více než 3 miliardy korun zamířily na podporu celkem 376 mateřských, základních i středních škol. Jen mateřských škol se ve středočeském kraji týkalo 102 projektů. Jejich kapacita se tak mohla zvýšit asi o 4776 míst. V novém programovém období už na rozšíření školek získaly dotace například v Kolíně a v Úvalech u Prahy.

„Chybějící kapacita mateřských škol je obecně palčivým tématem, střední Čechy ji ale díky velké hustotě osídlení pociťují ještě výrazněji. IROP v programovém období 2014-2020 významně pomohl vybudování úplně nových či rozšíření stávajících školek,“ dodává Dana Čechová.

IROP tak hraje v rozvoji Středočeského kraji zásadní roli. Na konferenci nás o tom mohli přesvědčit také příjemci dotací. Své projekty a jejich pozitivní vliv na život v regionu osobně představili zástupci Středočeského muzea v Roztokách u Prahy, obce Doubravčice, MAS Jihozápad či ITI Mladá Boleslav.

IROP v podpoře pokračuje dál

V minulém roce se už také naplno rozběhl IROP 2021–2027. V něm bylo vyhlášeno už 68 výzev. „Žadatele o výzvách průběžně informujeme. Pro příjemce jsme připravili několik seminářů, které se celé problematice od zadávání a kontroly veřejných zakázek až po přípravy žádostí o platbu podrobně věnují. Náš konzultační servis už není jen osobní, ale také ve formě webové aplikace, což efektivitu a rychlost komunikace významně zlepšuje,“ dodává Dana Čechová.

V současné době eviduje středočeská pobočka CRR už 45 pozitivně hodnocených projektů, které už v brzké době začnou zlepšovat život všem Středočechům. A pokud i vy máte v plánu předkládat projektovou žádost a nevíte si s něčím rady, neváhejte se obrátit na naše odborníky.

Přečtěte si tiskovou zprávu