Česko hostilo výroční konferenci mezinárodní poradenské sítě EEN

2. 11. 2022

Nová síť, nové skutečnosti, nový dopad – tak znělo motto výroční konference Enterprise Europe Network (EEN), která se uskutečnila 25.–27. října v Praze. Pro poradenskou síť se staly klíčovými tématy udržitelnost, digitalizace a odolnost vůči vnějším krizím při právě probíhající průmyslové transformaci.

Pět set účastníků z celé Evropy přivítala Praha na výroční konferenci tóny Smetanovy Vltavy, která na úvod rozezněla sál O2 Universa. EEN si následně v rámci konference potvrdila, že má do budoucna na čem stavět. Stvrzují to i úspěchy českých inovativních a ambiciózních firem, kterým se jich podařilo dosáhnout i díky poradenství odborníků sdružených v rámci EEN.

Vstup na zahraniční trh je nyní snadnější

Hledání inovativních přístupů v kontextu současné průmyslové transformace však nepředstavovalo jediné téma konference. Ta se intenzivně věnovala i posílení jednotného trhu, který Evropské unii pomáhá obratněji reagovat na nepříznivé události.

O zlepšování podmínek pro malé a střední podniky na evropském trhu se v minulosti zasadil i tým EEN z Centra vedený Jitkou Ryšavou, která se např. spolu s kolegy z řecké EEN zasloužila o zveřejnění pracovních podmínek pro zahraniční firmy v Řecku v anglickém jazyce. Díky iniciativě EEN tak česká firma SIDAT může v zemi poskytovat služby v oboru automatizace a řízení procesů. Právě tento příběh prezentovala v rámci panelové diskuse Jitka Ryšavá:

Případ SIDATu představuje úspěšnou iniciativu zejména s ohledem na skvělou spolupráci v rámci sítě EEN a pozitivní důsledky plynoucí pro ostatní rostoucí podniky, kterým se tak zpřístupnila cesta na řecký trh. Malé a střední podniky naše poradenství aktivně vyhledávají a jejich zpětná vazba je velmi pozitivní. Jsem proto ráda, že můžeme ambiciózním firmám pomáhat růst a že se k nám neustále vracejí.

Není nad osobní setkání

Většina zástupců sítě EEN se na posledních dvou konferencích mohla kvůli pandemii podílet pouze doma u obrazovek. Letošní událost jim konečně umožnila se po dlouhé době setkat osobně a sdílet své zkušenosti z praxe. Především právě v tom spočívá kouzlo konferencí, které zde ještě umocnila také přítomnost vysokých zástupců Evropské komise či vládních představitelů ČR v rámci českého předsednictví v EU.

Třídenní konference tak potvrdila nejen výjimečné schopnosti sítě v poradenství podnikům během krizových období, ale i její odhodlání čelit novým výzvám. Výjimkou není ani tým EEN při Centru, který je vám vždy k dispozici. Sledujte náš web a stránky sítě EEN, ať vám neunikne žádná událost.