IROP pomáhá měnit hornicko-průmyslovou aglomeraci v atraktivní místo k životu

17. 5. 2023

Že evropské dotace zlepšují život také v Moravskoslezském kraji, se přesvědčili návštěvníci Výroční konference místní pobočky CRR. Ta se konala 17. května 2023 ve vítkovickém FUTUREU – Muzeu historického a kulturního dědictví v Ostravě. V závěsu za Středočeským krajem se region dočkal největší finanční podpory z celé republiky, a to více než 18,5 miliardy korun.

Obnova vozového parku MHD v DPO I. - lokalita Hranečník
Obnova vozového parku MHD v Dopravního podniku Ostrava

Nejen příjemci a žadatelé z Integrovaného regionálního operačního programu (IROP), ale také zástupci kraje a obcí se v minulém týdnu sešli na Výroční konferenci moravskoslezské pobočky CRR. V rámci konference vystoupila ředitelka pobočky Gabriela Janošová a představila posluchačům, co kraji přineslo dobíhající programové období IROP 2014–2020. Evropské peníze totiž pomáhají měnit hornicko-průmyslovou aglomeraci v atraktivní místo k životu. Potvrzuje to zejména 1 670 úspěšně zrealizovaných projektů a 18,5 miliardy korun, které do regionu zamířily. Kraj tak obsadil druhé místo ve výši objemu čerpaných prostředků z fondů EU.

Od podpory vzdělávání až po dopravu

Největší podpory se v kraji dočkaly školy a školky, sociální služby či veřejná hromadná doprava, která je nyní mnohem ekologičtější a udržitelnější. „Dopravní podnik Ostrava pořídil s pomocí IROP 137 tramvají, trolejbusů, autobusů a minibusů na CNG, elektrobusů a minielektrobusů, celkem za 1,84 miliard korun. I díky nim se bude na Ostravsku zase o poznání lépe dýchat. S pomocí evropských peněz se podařilo v regionu vybudovat také 9 přestupních terminálů,“ říká Gabriela Janošová.

Vůbec nejnákladnějším projektem byla výstavba budovy psychiatrické péče ve Fakultní nemocnici Ostrava, na kterou IROP přispěl téměř 422 miliony. Mezi dalšími velkými projekty byly především rekonstrukce silnic a mostů. Dotace však nepomáhají jenom obrovským projektům – mezi těmi nejmenšími se objevil projekt s podporou 126 tisíc korun, které Jednotce sboru dobrovolných hasičů ze Světlé Hory umožnily nákup nového vybavení.

Nechyběla prezentace úspěšných příjemců

Druhá část konference nabídla již tradičně prostor úspěšným příjemcům, kteří prezentovali své povedené projekty. Mezi projekty Moravskoslezského kraje se objevilo například nové Muzeum automobilů TATRA či sociální služby organizace Sagapo v Bruntále, která vytvořila nový domov pro tělesně hendikepované, chráněné bydlení či sociálně terapeutické dílny. Své projekty představila také Slezská diakonie, Charita Ostrava či Gymnázium, základní škola a mateřská škola Hello. Předškoláci si dnes díky podpoře z IROP užívají nové, moderně vybavené školky s atraktivním venkovním hřištěm. Větší žáci a studenti zase ocenili nové učebny počítačů, cizích jazyků a přírodních věd.

Nový IROP přináší nové výzvy

V minulém roce se už rozběhl také nový IROP, který potrvá do roku 2027 a na projekty v celé ČR si vyhradil 117 miliard korun. Dosud se v něm vyhlásilo 68 výzev. Žadatelé o dotace se během konference dozvěděli mimo jiné to, jaké změny mohou v novém období čekat, jaké výzvy budou vyhlášeny a na jaká problematická místa si mají dát pozor. „Novým příjemcům nabízíme účast na několika seminářích, které se celé problematice velmi podrobně věnují. Mají k dispozici také nový konzultační servis, který funguje v prostředí webové aplikace, což výrazně zrychluje komunikaci,“ dodává Gabriela Janošová.

Přečtěte si tiskovou zprávu