Památky i díky Centru ožívají, potvrzuje to konference plzeňské pobočky

15. 3. 2023
Ředitelka plzeňské pobočky CRR Magda Sýkorová

Památky, kultura a jejich odkaz – v tomto duchu se nesla výroční konference plzeňské pobočky. A když kultura, tak se vší grácií. I proto se akce uskutečnila v historických prostorách Západočeského muzea v Plzni, které podtrhly jak hlavní téma, tak výjimečnou atmosféru setkání.

Díky evropským penězům se povedlo opravit řadu národních kulturních památek na území Plzeňského kraje, ale také muzejních expozic a knihovních fondů. Určitě bych měla zmínit povedenou rekonstrukci Semlerovy rezidence, kterou navrhl slavný architekt Adolf Loos. Stejně tak bych chtěla vypíchnout revitalizaci Vodního hamru Dobřív. Evropské peníze tak pomáhají nejen zachraňovat památky, ale jsou důležité i jako podpora turistického ruchu,“ shrnula ve svém úvodním slovu pozitivní přínos IROP 2014–2020 ředitelka plzeňské pobočky CRR Magda Sýkorová.

Následně sami příjemci prezentovali své úspěšné projekty, které se dočkaly zasloužené obnovy. A že se opravdu povedly! Díky vydařeným realizacím tak Plzni může opět dominovat v plné kráse Velká synagoga spolu s Katedrálou sv. Bartoloměje. Jeden z podpořených projektů navíc účastníci měli po celou dobu jako na dlani. Samotné Západočeské muzeum, které setkání hostilo, obdrželo dotaci z IROP ve výši 98 milionů korun. Finanční pomoci se však dočkalo mnoho dalších památek. IROP 2014–2020 v Plzeňském kraji podpořil celkem 39 projektů z oblasti kultury, a to částkou ve výši téměř 1,4 miliardy korun.

Setkání mimo jiné potvrdilo, že Centrum je respektovaným partnerem v regionu. Svědčí o tom nejen velký počet spokojených účastníků ze strany příjemců, ale také jejich pozitivní ohlasy na spolupráci s Centrem. A jak událost hodnotila ředitelka pobočky Magda Sýkorová? „Radost mi udělaly jak krásné prostory konference v Západočeském muzeu v Plzni, tak veliká účast kolem 70 lidí, ale především úžasné příspěvky všech pozvaných hostů, kteří nás seznámili s úspěšně realizovanými projekty v oblasti kultury podpořenými z IROP 2014–2020 v Plzeňském kraji.“

Přečtěte si více o záchraně kulturního dědictví z IROP v naší tiskové zprávě nebo se podívejte na reportáž České televize.